Климатични класове при охладителните уреди
Cooltech.bg2022-04-28T02:00:18+03:00Какво означава климатичния клас при професионалните хладилници и фризери?
Професионалните хладилници и фризери притежават едно специално обозначение, което показва техния климатичен клас. Може да го откриете изписан на етикета със серийния номер на вашия охладителен уред, където ще откриете информация за температурата на обкръжаващата среда, при която устройството може да се използва пълноценно.
Когато настъпи времето за покупка на нов хладилник или фризер, към удобствата на всички екстри, които бихте искали да има в него, трябва да вземете под внимание и мястото, където ще инсталирате уреда.
Или по-точно казано, трябва да съобразите температурата на новото местоположение с тази на външната околна среда. Това е важно, тъй като не всеки хладилник или фризер е подходящ за всякакви температурни диапазони.
Ако например решите да поставите охладителен уред на терасата си, където през зимата градусите падат под температурния диапазон на климатичния клас на уреда, той вероятно няма да работи.
С цел да се даде повече информация на потребителя, за да може същия да направи по-информиран избор при покупка и, за да се гарантира безпроблемната работа на уредите в различните климатични условия, е разработен стандарт DIN EN 62552 за хладилници и фризери.
Чрез него се уточняват условията и методите, чрез които се тестват уредите. След това хладилниците и фризерите се обозначават с един или повече от четирите климатични класа, при които са подходящи за употреба, или се обозначават в такъв клас, при който специфичния климат е класифициран.
За вас като клиенти, тази класификация ви дава възможност да видите температурния диапазон на околната среда, в която уредът ще бъде в състояние да поддържа необходимите условия за съхранение.
А за производителите, показателят „климатичен клас“ е изключително важен, защото те продават своите хладилници и фризери в почти всички страни по света, в най-различни климатични зони, вариращи от изключително студено, до много горещо и влажно.
Най-широкото разпространеното буквено означение на климатичните класове е следното:
- SN = Субнормален климат: подходящи за използване при температури от + 10 ° С до + 32 ° С
- N = Нормален: подходящи за използване при температури от +16°C до +32°C
- ST = Субтропичен: подходящи за използване при температури от +16°C до +38°C
- T = Тропичен: подходящи за използване при температури от +16°C до +43°C
Може би държите втори хладилник или фризер в мазето, на терасата или в гаража си, където градусите често падат под +10°C през зимата? В такива случаи е важно да обърнете внимание на климатичния клас, който поддържа уреда.
Ако температурата на околната среда не съответства на диапазона, в който той работи оптимално, може да се компрометира функционирането му, да се повиши разхода на енергия, а срока на експлоатация да се намали.
Съществува обаче и цифрено означение на климатичните класове:
Цифреното означение на климатичния клас започна да се използва от 1 юни 2016, когато за пръв път бяха въведени класове за енергийна ефективност при професионалните хладилници и фризери.
Енергийният етикет при професионалните уреди трябва да съдържа същата информация както при домакинските: данни за производителя, модел на продукта, клас на енергийна ефективност (енергиен клас), потребление на енергия за 365 дни, нетен (използваем) обем и климатичен клас.
Потребителите определят като значително предимство на енергийния етикет отбелязания в него климатичен клас на уредите. Климатичният клас показва до каква максимална температура на околната среда може да се гарантира необходимата вътрешна температура за съхранение на хранителните продукти. Съществуват следните климатични класове:
- Климатичен клас 3 (с нисък разход на енергия): Околна температура: +10 °C до +25 °C относителна влажност: 60 %
- Климатичен клас 4: Околна температура: +10 °C до +30 °C относителна влажност: 55 %
- Климатичен клас 5 (с висок разход на енергия): Околна температура: +10 °C до +40 °C относителна влажност: 40 %
Какво още трябва да имате предвид, когато говорим за климатични класове?
Ако имате уред, предназначен за експлоатация в обхвата SN-T, то той не бива да се използва при температура под +10°C, защото вискозитета на маслото в компресора би могъл да се увеличи. И при тази евентуална загуба на флуидност, оптималното „смазване“ от маслото вече не е гарантирано и компресора може да се повреди.
Същевременно, в повечето професионални кухни температурата на въздуха е висока поради използването на множество уреди, генериращи топлина – фритюрници, индукционни и газови котлони, конвектомати, фурни и др. Затова е необходимо да бъдат подбрани уреди с висок климатичен клас, които могат да работят и при висока околна темепература.
Тоест, най-подходящ би бил уред с климатичен клас SN-T, функциониращ най-оптимално при околна температура до +43°C.
Разбира се, вашият хладилник или фризер няма да спре да работи при по-висока от +43°C температура, но тогава консумацията на електроенергия ще бъде по-висока поради повишената интензивност на работата на компресора.
По какъв начин да спестите електроенергия в професионална среда, четете в следващата ни статия.