Енергиен етикет за професионалните хладилници и фризери
Cooltech.bg2022-04-28T02:00:08+03:00ЕС въведе нов енергиен етикет за професионалните хладилници и фризери
Европейският енергиен етикет посочва информацията за разхода на електричество и енергийната ефективност на даден уред. От години енергийните етикети се прилагат при домакинските уреди, а от 1 юли 2016 г. ЕС въвежда такива и за професионалните хладилници и фризери.
От 1 Март 2021 г. се въвежда енергиен етикет и за още една продуктова група, а именно за хладилните уреди с функция за директна продажба (разбирайте уреди, от клоито крайният клиент сам взима избраната стока), вкл. охладители за видно, охладители за напитки (т.нар. хладилни витрини) и фризерни ракли.
В настоящата статия ще ви представим най-важното, което трябва да знаете за новите енергийни етикети на уредите за професионална употреба.
Повече от 20 години след регламентирането на европейския енергиен етикет за домакинските хладилници и фризери, той се въвежда и при уредите от професионалния сектор.
Професионалните хладилници и фризери се използват в хотели, ресторанти, търговски обекти, складови стопанства и др. При тях въпросът с разхода на електроенергия е особено важен поради факта, че в даден обект се използват няколко уреда с натоварен режим на работа, което означава и завишено потребление на ток.
Как ще помогне въвеждането на енергиен етикет?
От кога е в сила изискването за етикетиране на професионалните уреди?
Регламент 2015/1094 на Европейския съюз за „енергийното етикетиране на професионални хладилни шкафове за съхранение“, който влезе в сила на 1 юли 2016 г., е приет с цел да се намали потреблението на електроенергия в ЕС, както и да се насърчи продажбата на енергийно ефективна професионална охладителна техника.
И все пак, изискването за задължително етикетиране не се отнася за всички хладилници, а само за тези с плътно затворени врати, които са предназначени единствено за съхранение.
Изключение от правилото за етикетиране при професионалните уреди
Изключение от правилото за поставяне на енергиен етикет са уредите със статично охлаждане (без вентилатор), както и тези с функция за директна продажба, които попадат в новата регулация Регулация на ЕС 2019/2018 относно енергийния етикет.
Така енергийните етикети се разделят на 2 вида:
- Енергийни етикети за професионални уреди
- Енергийни етикети за уреди с функция за директна продажба
Каква информация се посочва върху енергийния етикет за професионални уреди
Енергийният етикет при професионалните уреди трябва да съдържа същата информация както при домакинските:
- данни за производителя;
- модел на продукта;
- клас на енергийна ефективност (енергиен клас);
- потребление на енергия за 365 дни;
- нетен (използваем) обем и климатичен клас.
На изображението може да видите:
I. Име на производител;
II. Наименование на модела;
III. Енергиен клас;
IV. Годишно потребление на електроенергия в kWh;
V. Полезен обем в отделението за охлаждане;
VI. Полезен обем в отлението за замразяване;
VII. Климатичен клас.
Енергийният етикет за уредите с функция за директна продажба изглежда малко по-различно и се доближава до този на домакинските уреди.
На изображението може да видите:
I. Име на производител;
II. Наименование на модела;
III. Енергиен клас;
IV. Годишно потребление на електроенергия в kWh;
V. Полезен обем в отделението за охлаждане;
VI. Средна работна температура на уреда;
VII. Максимална околна температура, при която уредът поддържа зададената му работна температура.
Класове за енергийна ефективност
От 1 юни 2016 за пръв път бяха въведени класове за енергийна ефективност при професионалните хладилници и фризери.
При тях енергийните класове варират от A до G, което не се прие добре от търговците и потребителите, понеже при домакинските електроуреди енергийната ефективност се измерва в диапазона от A+++ до D.
Причина за тази разлика в енергийната ефективност е спецификата на условията за тестване при електроуредите за домашна и професионална употреба. Все пак от 1 юли 2019 г. е предвидено и за професионалните уреди да бъдат въведени класовете А+, А++ и A+++.
- Консумация на енергия – На етикета присъства информация и за консумацията на електроенергия на уреда за една година. Отбелязаната върху етикета стойност е резултатът от проведените изпитания за 24 часа, умножен по 365.
- Нетен (използваем) обем на хладилниците и фризерите се определя в съответствие със стандарта EN 16825.
- Климатичен клас – Потребителите определят като значително предимство на енергийния етикет отбелязания в него климатичен клас на уредите. Климатичният клас показва до каква максимална температура на околната среда може да се гарантира необходимата вътрешна температура за съхранение на хранителните продукти. Съществуват следните климатични класове:
- Климатичен клас 3 (с нисък разход на енергия): Околна температура: +10 °C до +25 °C относителна влажност: 60 %
- Климатичен клас 4: Околна температура: +10 °C до +30 °C относителна влажност: 55 %
- Климатичен клас 5 (с висок разход на енергия): Околна температура: +10 °C до +40 °C относителна влажност: 40 %
Може ли да се сравнява енергийният етикет при домакинските с този при професионалните уреди?
Методът на тестване на енергийната ефективност при домакинските и професионалните уреди не е идентичен.
Следователно не може да се прави сравнение между даден енергиен клас при домакинските и същия енергиен клас при професионалните уреди. Върху енергийния етикет се посочва енергийната ефективност и консумация на продукта.
При професионалните уреди тези параметри се определят с тестове в условия като в професионален кухненски обект например.
Поради различното естество на изпитанията при домакинските и професионалните уреди, стойностите на енергийните класове и съотношението kWh на година при тях не са съизмерими.